Na słoneczne dni warto zaopatrzyć się w bezpieczne okulary przeciwsłoneczne. Dobry optyk lub optometrysta doradzi w wyborze optymalnego rozwiązania. W przypadku osób noszących okulary korekcyjne, mogą one skorzystać z opcji okularów przeciwsłonecznych ze szkłami korygującymi ich wadę wzroku. W takim przypadku nie muszą rezygnować z ostrego widzenia przy noszeniu tradycyjnych okularów przeznaczonych na słońce.
Jest kilka możliwości wykonania przeciwsłonecznych okularów z korekcją. Można do wybranych oprawek korekcyjnych wstawić szkła barwione w dowolnym kolorze, gradiencie i potrzebnych nam mocach. Drugim sposobem jest wymiana tradycyjnych soczewek w typowych, nadających się do tego okularach przeciwsłonecznych na szkła barwione z korekcją. Barwienia można dokonać na wszystkich rodzajach szkieł korekcyjnych:
- szkieł progresywnych,
- szkieł jednoogniskowych,
- szkieł dwuogniskowych.
Rodzaje szkieł barwionych z korekcją
Oprócz pełnej palety kolorów szkieł barwionych wyróżniamy:
- soczewki barwione w jednym odcieniu danego koloru na całej powierzchni soczewki,
- soczewki barwione w gradiencie. Barwienie gradalne polega na stopniowym zmniejszaniu stopnia zabarwienia soczewki okularowej (przeważnie od ciemniejszego u góry okularów do jaśniejszego na dole).
Przykładem praktycznego zastosowania okularów barwionych gradalnie jest jazda samochodem w słoneczne dni. Górna, najbardziej przyciemniona część soczewek, chroni nasz wzrok przed słońcem. Dolna najmniej przyciemniona pozwala nam widzieć dobrze deskę rozdzielczą samochodu.
Lustrzanki- zapytaj optyka o szkła barwione z efektem lustrzanym
Lustrzane soczewki barwione oferowane w różnych kolorach to doskonały wybór dla osób, które chcą wyglądać modnie i podkreślić swój styl. Również z możliwością korekcji wzroku.
UWAGA!!! Ważną rzeczą jest, aby nie kupować ww. produktów w przypadkowych miejscach. Twój sprawdzony optyk powinien zagwarantować, aby soczewki barwione w każdej wymienionej wyżej postaci spełniały normy ochrony przed promieniami UV. Kolor zabarwienia soczewek nie decyduje o pełnej ochronie przed szkodliwym promieniowaniem, a stopień zaciemnienia okularów chroni nas tylko przed rażącym oczy światłem. Brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej oczu może być przyczyną ich chorób.
Autor: Marcin Spirydowicz
optometrysta, optyk Olsztyn